• İroko Deck Uygulama

Iroko Deck Uygulama sı daha çok dış mekanlarda tercih edilmektedir. Açık hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olan Iroko ağacı, afrika ve çevresinde yetişmektedir. Rengi ilk kesildiği zaman altın sarısı olup açık havada oksijenle teması sonucu kahve ve çikolata rengi arasında bir renk almaktadır. Kolay kuruyan suya çürümeye doğal dayanımı olan bir ağaç türüdür. İşlendikten sonra boyutsal stabilitesi oldukça iyidir. Latince adı Chlorophora excelsa ve Milicia excelsa olarak bilinmektedir. Ticari adları İroko, Kambala, Odum, Gabon, Angola dır. Afrikanın yağmur ormanlarında yetişen bu ağaç, 80-120cm çaplara kadar büyüme göstermektedir. Her ağaç türünün fırınlanması gerektiği gibi İroko’nunda kurutma fırınında kurutulması gerekmektedir. Rutubet derecesi hava kurusu denilen rutubet derecesine kadar getirilmelidir. Hava kurusu rutubet derecesi %12’dir. Açık hava şartlarında kullanılcak olan İroko malzemelerin rutubet dereceleri %9-14 arası olması gerekmektedir. Ülkemizin iklimi gereği %12 rutubette olması yeterlidir. Özgül ağarlığı 0,66gr/cm3’tür. İroko ağacı Teak ağacına göre daha çok tercih edilmesinin sebebi fiyatıdır. Teak ağacı ile aynı özellikleri göstermekte olan İroko ağacı fiyatının daha cazip olması nedeniyle Teak ağacından daha çok tercih edilmektedir. İroko ağacından yapılan malzemelerin yüzeyleri parlak ve bünyesindeki dekoratif damarlar sayesinde çok şıktır. Bu yüzden geniş bir kullanım alanına sahiptir.

  • İROKO DECK UYGULAMA şekilleri;

  • İROKO DECK UYGULAMASI yapılacak zeminde öncelikle zemin düzeltimesi yapılmalıdır. Zemin düzgün ise herhangi bir işlem uygulamaya gerek yoktur. Zemin düzgün değil ise zemin üzerine karkas sistemi kurularak deck tahtaları buraya çivi veya vida yardımı ile tutturulmalıdır.

  • Şaşırtmalı Döşenmiş İroko Deck Uygulaması Özellikle büyük ve geniş alanlarda uygulanan ahşap decklerin genellikle görsel açıdan, boyu uzun kenara paralel olacak şekilde döşenmesi tercih edilir. Ancak bu mesafe mümkün olan Deck boyundan fazla olduğu durumlarda ahşap deckler boyları uç uca birleştirilerek ekleme yapılarak döşenir. İroko deckleri şaşırtmalı olarak döşemenin sebebi, işte bu birleşme noktalarının aynı hizaya getirilmemesidir. Böylece hem şıklık yakalanmış olurken hem de gözü rahatsız edebilecek bir uygulamadan kaçınılmış olunur. İroko Decklerin rutubet derecesi %10-14 arasında olmalıdır. Böylece malzemenin çalışması engellenmiş olur.

  • Üstten Vidalanarak Döşenmiş İroko Deck Uygulaması
    Uygulama zemininin deck döşemek için fazla uygun olmadığı durumlarda deck uygulaması esnasında tesviyesini kolaylaştırmak için zaman zaman tercih edilen bir döşeme şeklidir. Vidaların düzgün bir sıra ile vidalanarak yapılması görünüşe bir estetiklik katmaktadır.