DSC_0141
DSC_0141
press to zoom
DSC_0107
DSC_0107
press to zoom
DSC_0100
DSC_0100
press to zoom
DSC_0095
DSC_0095
press to zoom
DSC_0050
DSC_0050
press to zoom
DSC_0042
DSC_0042
press to zoom
Lamine Uygulama (16)
Lamine Uygulama (16)
press to zoom
Lamine Uygulama (21)
Lamine Uygulama (21)
press to zoom
Lamine Uygulama (15)
Lamine Uygulama (15)
press to zoom
Lamine Uygulama (6)
Lamine Uygulama (6)
press to zoom
Lamine Uygulama (8)
Lamine Uygulama (8)
press to zoom
Lamine Uygulama (10)
Lamine Uygulama (10)
press to zoom
Lamine Uygulama (9)
Lamine Uygulama (9)
press to zoom
Lamine_Uygulaması_24
Lamine_Uygulaması_24
press to zoom
Lamine Uygulama (2)
Lamine Uygulama (2)
press to zoom
Lamine Uygulama (18)
Lamine Uygulama (18)
press to zoom
Lamine Uygulama (20)
Lamine Uygulama (20)
press to zoom
Lamine Uygulama (19)
Lamine Uygulama (19)
press to zoom
Lamine Uygulama (22)
Lamine Uygulama (22)
press to zoom
Lamine Uygulama (3)
Lamine Uygulama (3)
press to zoom
Lamine Uygulama (11)
Lamine Uygulama (11)
press to zoom

Lamine Uygulaması 

Lamine Parke Nedir?


Lamine parke, ahşap malzemenin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir. Lamine parkeler genellikle üç katmandan oluşur. 5 - 10 mm kalınlıktaki iki ağaç tabakası ve 2 - 5 mm kalınlıktaki parke yapmaya uygun nitelikteki ahşaptan tabaka damarları birbirine dik gelecek şekilde sıcak preste tutkal ile yapıştırılır.
Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme veya cilalama işlemi gerektirmezler.
Lamine parkenin, laminat parkeden farkı şudur; laminat parkede arada MDF kullanılır, lamine parkede ise aradaki malzeme ahşaptır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır.
Lamine Parkenin Özellikleri

 • Kullanıma hazırdır.

 • Uzun ömürlüdür, dayanıklıdır.

 • Doğanın ve ahşabın sıcaklığını döşendiği mekana taşır.

 • Alttan ısıtmalı mekanlar başta olmak üzere her türlü mekana uygundur

 • Konforludur.

 • Sistre edilmiş ve cilalanmıştır, dolayısıyla döşeme sırasında sistre ve cilaya ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekirse birçok kez sistre cila yapılabilir.

 • Kolay montaj yapılır, mevcut zeminin üzerine de monte edilebilir.

 • Yüksek frekanslı seslerin yutulmasını sağlayarak ses yalıtımlı bir ortam sağlar.

 • Doğada giderek azalan değerli ağaçlar sadece en üstte kullanıldığı için çevre dostudur.

 • Lamine parkeler mikrop ve bakteri barındırmaz ve elektrostatik ortam oluşturmaz.

 

Lamine Parke Döşemesi


Ağaç canlı bir materyaldir ve her parçası kendine özgüdür. Lamine parke ağaçları 8-10% nem derecesi olana kadar kurutulmuştur. Ürünlerin döşenmeden önce uygulama yapılacak alanda bir hafta süresince ortama alışması için bırakılması gerekmektedir. Ürünleri döşemeden önce tüm ürün paketlerini açarak kontrolünüzü yapın. Herhangi bir hatalı parça gördüğünüzde bu hatalı parçaları montajda kullanmayın. Uygulama yapılacak alandaki zemin pürüzsüz, çukursuz ve zeminde (şap, vs.) tüm alan içerisinde en fazla 2mm eğim olmalıdır. Uygulama yapılacak alanda uygulama öncesi silinerek toz kalmaması sağlanmalıdır.
Ağaç doğal bir üründür ve yerden ısıtmada sıcaklık 24°C'yi geçmemelidir. Yerden ısıtmada ani sıcaklık değişimi en fazla 5 °C olmalıdır. Yerden ısıtmalı alanlarda yerden ısıtma sistemini üreten firmadan profesyonel yardım kesinlikle alınmalıdır.

Kilitli sistemli lamine parkelerin her zaman yüzer sistem döşenmesi tavsiye olunur. Ahşap doğal bir ürün olduğundan döşenirken ürünle duvar arasında en azından 5 mm boşluk bırakılmalıdır. Uygulanan alanda duvar dışında kalorifer borusu, merdiven ve benzeri gibi materyaller var ise yine aynı şekilde 5mm boşluk bırakılmalıdır. Eğer ürünler yüzer sistem döşenecekse eğer boşluk 10mm olarak bırakılmalıdır. Döşenen alanda tek tarafı 6mden uzun olan yerlerde parkenin çalışabilmesi için geçiş çıtası konulması önerilmektedir.
 

Parla Lamine Parke Döşeme Adımları


Parke pencereden gelen ışığa doğru döşenmelidir. Resim 1'deki gibi parke parçası duvar dibine yanaştırılmalı. Parçayla duvar arasında yaklaşık 10mm boşluk bulunmalıdır. Resim 2'deki gibi başka bir parça konulduğunda lamine parkenin kilitleri birbirine oturtulmalıdır. Bu işlem yapılırken parke zarar verilmemesi için parke takozu kullanılmalı. 2. sıraya ürün konulduğunda ürünlerin desenleri arasında en az 50cm fark olmalıdır diğer sırayla (resim 3). Parke kilitlerinde ahşap parçaları varsa dikkatlice temizlenerek kilit sistemlerinin tam olarak oturması sağlanmalıdır. Kapı girişlerinde kapı kasasıyla parkenin bitimi arasında 10mm boşluk bırakılmalıdır. Kalorifer borularının etrafında en az 20 mm boşluk bırakılmalı ve radyatörlerin parkeden yüksekliği en az 100mm olmalıdır.
Parke döşemesi tamamlandığında ortaya çıkan tüm karton atığı ve benzeri malzemeler toplanmalıdır. En son temizliğini yaptıktan sonra müşteriye teslim edilmesi esastır.


  Lamine Parke Bakımı


Elektrikli süpürge veya fırça ile zemine kum ve tozdan arındırın. Gerekirse, iyice sıkılmış nemli bir bez veya paspas yardımıyla zemini silin. Deterjan kullanımından kaçınılmalıdır. Mum veya balmumu içeren cila kullanılmamalıdır. Parke yüzeyine dökülen sıvıya anında müdahale yapılmalıdır.
 
Doğal yağlı parke yüküne bağlı olarak, yılda 1-2 kez yağlanmalıdır. Doğal yağ reoiling için de kullanılabilir olmalıdır. Zemin kullanımından önce, kurulumdan hemen sonra doğal yağ ile doğal yağlı parke yağlama öneririz

.
1. Temizleme: iki kez (su israfını önleyerek) ahşap yüzeylerin temizliği için uygun bir deterjan kullanılarak zemini temizleyin ve 4-8 saat kurumaya bırakın. Yüzey yağ tedavisinde kesinlikle kuru olmalıdır.
2. Yağlama: Kullanmadan önce yağı iyice çalkalayın. Yağı sprey veya ince bir tabaka halinde bezle zemine yayın. İnce sünger veya kat cila makinesi ile parlaklık verin.
3. İşlem: Temiz, kuru bir pamuklu bezle zemini silin. Yağlama işleminden sonra 4 saat dinlendirilmeli ve gerçek sertleşme 24 saat sürer. Bu süre zarfında zemin mümkün olduğunca suya karşı tam korunmalıdır.
Zemin Koruma
Mobilya ayaklarının altına zeminin çizilmesini önlemek için keçe parçaları koyulması tavsiye edilir. Radyatörler ve diğer su içeren cihazların parkeye zarar vermesini önlemek için önlem alınmalıdır. Mümkün olduğunca düzenli bir şekilde havalandırma ve (RH 40-
60%) sabit bağıl nemli havayı korumalıyız.

Yapıştırma Sistem için Gerekli olan Zemin ve Uygulama Detayları;

 

TUTKALLI ZEMİN KAPLAMALARININ ALT DÖŞEME HAZIRLIĞI

 

Alt döşeme ve hazırlık

 Zemin kaplamaları döşenirken başarılı olunmasının anahtarı, alt döşeme ile zemin kaplamaları arasında iyi seviyede bir bağın elde edilmesidir.

Bu bağın elde edilmesinde en önemli faktör, yüzeyin uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Bir alt döşeme yüzeyinin tesviye edilmesi, pürüzlerinin giderilmesi ya da tamir edilmesi için hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın, sadece bağlandığı yüzey kadar güçlü ve dayanıklı olacaktır. Yüzeyin, bundan dolayı, sağlam ve temiz olması ve üzerinde hiçbir şekilde yağ, gres yağı, cila,

kir, asfalt, kürleme malzemesi, lateks ve alçı malzemeleri, toz, boya ya da bağın bozulmasına yol açabilecek diğer kirlerin bulunmaması gerekmektedir.

 

Alt döşemenin uygun bir şekilde hazırlanması için gerekli yöntemler, alt döşeme tipine, yüzeyine ve koşuluna bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir. Bazı yöntemler, işin boyutuna göre, daha ucuz, daha kolay ya da daha hızlı olduğundan dolayı kullanılmaktadır. Ancak, uygun alt döşeme hazırlığında kolaya kaçılması, döşeme sorunlarına ve arızalarına davetiye çıkarabilecektir.

Bu teknik bilgiler, çok sayıda genel alt zemin koşulları ile uygun hazırlık aşamasına yönelik tavsiyeler verme amacını taşımaktadır.

 

Alt döşeme gereklilikleri

Tutkallı zemin kaplamaları, iç mekan kurulum alanlarına ya da zemin ya da zemin üstü beton ya da ahşap alt döşemeler üzerine döşenebilecek tir.

 

Nem koruması:

Alt döşemelerde, ne zaman yapıldıklarına bakılmaksızın, daima bir nem riski bulunmaktadır ve bu sebepten dolayı, etkin bir nem bariyerinin kurulduğundan emin olunması gerekmektedir.

Alt döşemelerin, radyan ısıtıcı olmadan, beton alt döşemeler üzerinde sürekli kuru durumda olması gerekmektedir; maksimum nemin %75 RH seviyesinin olduğunu değerlendirin ya da nem emisyon seviyelerinin 3 Ibs/ 1000ft 2/24 saat (ABD ve Kanada) seviyesinden az olmasını sağlamak üzere kalsiyum klorür nem testleri ya da Kalsiyum Karbür (CM) Testi yapın:

 

Alt döşeme tipi     Nem içeriği %CM

(Isıtmalı – Isıtmasız)

 

Beton                     1.8 – 2.0

Anhidrit                  0.3 – 0.5

 

zemin kaplamalarıyla (buhar geçirmez) kaplanacak alt döşemelerde, altında kiler (bodrum) bulunmaması durumunda, artan neme karşı izolasyon yapılması gerekmektedir. Su çekmez beton, döşeme altı boşlukları ya da benzeri malzemeler, nemin alt döşemeye geçmesini engellemeye yeterli değildir.

 

Alkali testi - pH

 

Nem testinin yanı sıra, beton zemin için alkali testi de yapabilirsiniz. Bilhassa yeni dökülmüş betonlar üzerinde olmak üzere, kürlenme sırasında alkali tozlarının nem yoluyla yüzeye taşınmış olması olasılığı oldukça yüksektir. Bu alkali tuz birikintileri, yapışkan bağı olumsuz olarak etkileyecektir. Özel bir pH test kağıdı kullanarak betonun alkalilik seviyesini test edebilirsiniz. pH test sonucunun 10 ya da üzerinde olması durumunda, döşemeye başlamadan önce alkalilik seviyesini düzenlemelisiniz.

 

Alttan ısıtmalı beton şaplar:

Tutkallı zemin kaplamalarının, ısıtmalı alt döşemeler üzerinde kullanılması durumunda, alt döşemenin yüzey sıcaklığının 280C’yi (820F) geçmemesi gerekmektedir. Bütün sıcak su borular ile elektrikli

ısıtma malzemeleri, ilgili bina kodu ve yönetmeliklerine uygun olarak, beton içerisinde gömülü olmalıdır.

 

Bu tip beton şap, kullanılan sisteme bağlı olmak üzere, 45 ila 65 mm (2 ila 3 inç) kalınlığındadır. Beton şap tesisatçısının ölçüm noktalarını işaretlemiş olması durumunda, alt döşemenin nem seviyesi, CM sayacı (nem-gaz basınç ölçüm cihazı) kullanılarak ölçülebilecektir.

Beton şaptan test numuneleri alınırken ısıtma sistemi borularının hasra görmesinden kaçınmanın tek yolu budur. İşaret konulmamış olması durumunda, yükleniciye şikayette bulunulmalıdır.

 

Kurutma işlemi sadece, ısıtma yoluyla uygun bir süre boyunca kurutma yapılması şeklinde gerçekleştirilebilecektir. Bu sebepten dolayı, beton şapın, döşeme öncesinde ısıtılması gerekmektedir.

 

Zemin üzerinde bulunan halı ya da paspasların, ısı toplayıcı olarak işlev görmek suretiyle zemin yüzeyi sıcaklığını tavsiye edilen maksimum yüzey sıcaklığının üzerine (200C ila 220C’yi aşmamalıdır) çıkarabileceğini unutmayın.

 

İlgili belgelerde yer alan protokollere riayet etmek suretiyle, zeminin döşenmesinden önce ısıtma sistemini açarak/ kapayarak, ısıtmalı alt döşemenin kurutulması gerekmektedir. Bunun ardından, “ısıtma aşamasına” başlayabilirsiniz. Beton alt döşemelerdeki ısıtma aşamasına, alt katmanın kürlenmesinin tamamlanmasının ardından en fazla 21 gün önce başlanacaktır. Isıtma aşamasına, 3 gün boyunca 250C (780F) çalışma sıcaklığıyla başlanması gerekmektedir. Alt döşeme, yerleştirilmeli ve en az 60 ila 90 gün kürlenmelidir.

 

Sıcaklık bunun ardından, üretici sistemine göre izin verilen maksimum sıcaklığa kadar her gün arttırılmalıdır. Söz konusu maksimum değer, en az 72 saat tutulmalı ve hiç kapanmadan 5 ila 7 gün muhafaza edilmelidir. Sıcaklık, yüzey üzerinde 180C seviyesi elde edilene kadar her gün düşürülmelidir. Isıtma sistemi, beton şapın tamamen kuruyabilmesi için, tesviye işleminden sekiz gün önce açılmalıdır. Isırma sistemi, tesviye işlemine başlamadan önce kapatılmalıdır. Döşemenin yapılmasının ardından 3 gün sonra, normal seviyeye kadar yavaşça arttırın. Alt döşeme yüzeyi üzerinde maksimum 280C (820F) seviyesi muhafaza edilmelidir.

 

Önemli notlar:

*Bu tedbirlere riayet edilmemesi durumunda, nem birikmesi ya da tesviye maddesinin kısmen buharlaşması ya da yapışkanın hızlı kuruması söz konusu olabilecektir.

*Son olarak, ısıtma sisteminin, yapıştırılan malzemenin en az 7 gün boyunca döşemenin yapıldığı ortamda

koşullandırılmaması ve tamamen kurumaması durumunda, malzeme çekme yapabilecektir. Döşemenin hızlı genleşmesi ya da daralmasına sebep olacağından dolayı, soğuk hava *koşullarında radyan ısı sistemine aniden açmayın. Mevsime bakılmaksızın, sıcaklığı kademeli olarak arttırın.

*Kullanılan yapışkanların ısıtmalı alt döşemelere uygun olması gerekmektedir.

*Isıtma sisteminin arızalanması ve ilgili sorunların söz konusu olması durumunda hiçbir sorumluluk kabul edilmeyecektir.

*Ayrıntılı bilgi için, alt döşeme ısıtma sistemi üreticisi/ yüklenicisi tarafından temin edilen talimatlara bakın ya da tedarikçinizle irtibata geçin.

 

Uygun olmayan sıcaklık ve havalandırma koşulları

Elastik zemin kaplaması, daha sonra kullanım sırasında maruz kalacağı sıcaklıkla yaklaşık olarak aynı seviyede döşenmelidir. Zemin kaplaması, 180C (650F) alt döşeme sıcaklığının altında döşenmemelidir ve bağıl nem seviyesinin, bu tip iç mekân ikliminin döşeme ve döşeme üzerinde yapılacak işlemler üzerinde olumsuz etkisi olabileceğinden  dolayı,  %35 ila  65 arasında  olması gerekmektedir.  (Örneğin,  düşük

sıcaklıklar, yapışkanların ve tesviye malzemelerinin oturma ve tepkime sürelerinde önemli seviyede artışa yol açabilecektir; astarlar ve tesviye malzemeleri kuruma süresi ile yapışkanlar için havalanma süresi aynı şekilde yüksek nemden dolayı artış göstermektedir. Yapışkan üreticileri tarafından verilen süreler, genel

bir kural olarak, 200C (680F) sıcaklık ve %50 bağıl nem seviyesine dayanmaktadır. Bundan dolayı, zemin sıcaklık ve nem ölçümleri faydalı olacaktır.

 

Binalardaki genleşme bağlantı parçalarının, zemine yakın olmaması gerekmektedir.

Binadaki genleşme bağlantı parçaları boyunca döşenip yapıştırılması durumunda, yerine sağlam bir şekilde oturacağından ve bina hareketleriyle birlikte “çalışamayacağından” dolayı parçalanabilecektir. Binalardaki genleşme bağlantı parçaları kural olarak geniş alanlarda bulunmaktadır. Burada, bütün bina boyunda yer almayan (örneğin, beton şaptaki inşaat bağlantı parçaları) ancak sadece oturma sırasındaki gerilimin emilmesi için tasarlanan genleşme bağlantı parçalarından bahsedilmektedir. Bununla birlikte, yüklenicinin, genleşme bağlantı parçaları bağlantısıyla ilgili olarak müşteriyle istişarede bulunması tavsiye edilmektedir.

 

Alt Döşeme Tipleri

Uygulamada aşağıda gösterilen alt döşemeler bulunmaktadır:

 

 • Çimento şapları

 • Anhidrit ya da sıva şapları

 • Mastik asfalt

 • Beton

 • Sunta ve kontrplak

 

 

 • Suni ya da doğal taş, seramik karo zeminler

 • Kaplamalar ve boya

 • Beton şap ya da alttan ısıtmalı zeminler

 

Tutkallı zemin kaplamaları için alt döşeme hazırlığı Çimento şapları

 

Binalarda en çok görülen zemin tipidir. Oturma aşaması sırasında meydana gelen daralma geriliminden dolayı, yerleştirme sırasında, birbirlerinden yaklaşık 6 m uzaklıkta olmak üzere, ayırma parçaları (yalancı derzler) döşenir. Çimento şapları emicidir. Dispersiyon yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

 

Anhidrit ya da sıva şapları

İzin verilen en düşük nem olan <%5 seviyesine dikkat edilmelidir. Bu tip şaplar, ayırma parçaları kullanılmadan geniş yüzeyli alanlar üzerinde uygulanabilmektedir. Uygulamanın ardından şap içerisinde girip kalan nem, şapa hasar verecektir. Genel olarak ifade etmek gerekirse, bu tip şapların, kumlanması, fırçalanması, vakumlanması ve üzerlerine astar çekilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda, astar sonucunda azalan emiciliğin, dispersiyon yapışkanlarının kullanılması durumunda (3,5 mm’den az olmamak üzere) uygun kalınlıkta tesviye malzemesi kullanılmak suretiyle telafi edilmesi gerekmektedir.

 

Mastik asfalt

Sıcak, eriyik koşulda (200 – 220 0C), yumuşak ve ince kuvarsla ovulmuş kum üzerine uygulanmaktadır. Mastik asfalt, doğru şekilde uygulanması durumunda, geniş yüzeyleri üzerinde hiçbir çatlama olmadan kaplamak üzere kullanılabilmektedir. Soğur soğumaz üzerinde yürünebilir. Mastik asfaltta gözenek bulunmamakta olup iki katman halinde döşenmesi durumunda, bina inşaatında rutubet geçirmez bir bariyer olarak hareket etmektedir.

 

Mastik asfaltın, dispersiyon yapışkan kullanılması durumunda, minimum 2 mm katman kalınlığıyla tesviye edilmelidir. Kontakt yapışkanı kullanılması durumunda ise, mastik asfaltla yapışkanda bulunan solventler arasında doğrudan temastan kaçınmak üzere, tesviye malzemesini kullanılmalıdır. Reaksiyon yapışkanının kullanılması durumunda, mastik asfalt üzerinde sadece poliüretan yapışkan doğrudan kullanılabilecektir.

 

Beton

Beton alt döşemelerin nem içeriği, CM sayacı ile tespit edilebilecektir. Ancak, her durumda, kullanmaya karar vermeniz halinde, bütün alt katman kalındığından malzeme almanız gerekmektedir. Nem içeriğinin tespit edilmesi için en güvenilir yöntem, bir ısıtma kabini içerisinde kurutulmasıdır; ancak bu işlem sadece bir laboratuvarda gerçekleştirilebilecektir. Çok fazla miktarda artık nemin bulunması durumunda, iki bileşenli özel astarlar kullanılmak suretiyle, yüzey üzerinde sızdırmazlık sağlanabilecektir. İlgili tedarikçiye danışmalısınız.

 

Ön işlenmiş zeminler

Bu tip alt döşemelerin, (örneğin, zımparalanarak, tel fırçayla fırçalanarak, kumlanarak) pürüzlendirilmesi, astarlanması ve tesviye edilmesi gerekmektedir. Ne kadar (varsa) ön hazırlık çalışmasının gerekli olduğunu tespit  etmek  üzere,  test  şeritlerinin  takılması  gerekmektedir.  (Tesviye  malzemesi  ve  yapışkan tedarikçilerinden teknik tavsiye alınmalıdır).

 

Sunta ve kontraplak

Oldukça geniş yüzeyler, bağlantı parçası kullanılmadan, dilin oluk içerisine yapıştırılması suretiyle döşenebilecektir. Genel olarak, sadece levhalar arasındaki alın bağlantı parçaları tesviye edilmekte ya da kumlanmaktadır. Bağlantı parçaları, tutkal uygulanmaması durumunda, daha sonradan döşeme yüzeyi üzerinde görünecektir.

 

Suni ya da doğal taş ve seramik karo zeminler​

Bu tip alt döşemeler, emici değildir. Bütün kirlerin (örneğin, gres, mum, sabun vs.), bilhassa zeminin bir süredir kullanılmış olması durumunda, mekanik olarak ve deterjanla çıkarılması gerekmektedir. Bütün gevşek karolar, yeniden sabitlenmelidir. Bu tip alt döşemelerin, (örneğin, zımparalanarak, tel fırçayla fırçalanarak, kumlanarak) pürüzlendirilmesi, astarlanması ve tesviye edilmesi gerekmektedir.

 

Kaplamalar ve boya

Bu tip alt döşemelerde çok az gözenek bulunmakta ya da hiç gözenek bulunmamaktadır. Bütün dökülmüş durumdaki ince parçalar, titizlikle çıkarılmalıdır. Söz konusu kaplamalardaki bileşen ya da bağlayıcı madde çoğunlukla bilinmediğinden, farklı yapışkanlarla test şeritlerinin kullanılması gerekmekte olup aynı zamanda yapışkan üreticisinden tavsiye alınmalıdır. Bu tip alt döşemelerin, (örneğin, zımparalanarak, tel fırçayla fırçalanarak, kumlanarak) pürüzlendirilmesi, astarlanması ve tesviye edilmesi gerekmektedir. Alt döşeme ile tutkal arasında iyi seviye uygunluk elde etmek için, lütfen HKS® tarafından tavsiye edilen tutkalları kullanın ve tavsiyeleri ve teknik veri formundaki bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun.

 

Tutkallı Zemin Kaplamaları

TUTKALLI ZEMİN KAPLAMASI DÖŞEMESİ KURALLARI

Lütfen bu talimatları, döşemeye başlamadan önce, ilgili ülke standartlarıyla bağlantılı olarak, tamamen okuyun.

 

 

 • İşin, zeminin döşendiği oda içerisinde gerçekleştirilmesi durumunda, kraft kağıdı, kontrplak ya da elyaf levha ile koruma sağlayın.

 • Mobilyaları zemin üzerinde çekmeyin. Sandalye ve mobilya ayaklarında keçe tampon kullanın.

 • Ofisteki döner koltukların, DIN 68131 (Tip W1) gerekliliklerine uygun olması gerekmektedir. Döner koltukların altında koruyucu ofis paspasları kullanın.

 • Kir, toz ve nemi tutmak için bütün girişlere kaliteli paspaslar yerleştirin.

 • Zemin üzerinde kalıcı lekeler bırakabileceklerinden dolayı asla lateks ya da kauçuk destekli paspaslar kullanmayın.

 • Aseton gibi aşındırıcı malzemelere sahip ya da solvent bazlı temizlik ürünleri kullanmayın.

 • Asla tel fırça kullanmayın.

 • Zemin üzerinde nem oluşumundan kaçının.

 • Mantar zemin kaplamanızı, su sıçramaları, yemek dökülmeleri, yağ ve mutfağınızın zemininin vaktinden önce aşınmasına yol açabilecek her şeyden korumak üzere, mutfak aletlerinin ve lavabonun önüne halı ya da paspas yerleştirin.

 • İdeal ve sağlıklı oda koşulları, 200C (680F) seviyesinde %35 ila 65 R.H. değeridir.

 • Çok fazla oda ısıtması kullanıldığında, iç hava nem seviyesi, zeminin kurumasına yol açabilecek kadar düşebilir. Mantar doğal bir malzeme olduğundan, bu durum karoların çekmesine ve sonuçta döşeme ek yerlerinde küçük boşluklara yol açabilecektir. Bunu önlemek için oda tipi nemlendirici kullanın.

Zemin üzerinde bulunan halı ya da paspasların, ısı toplayıcı olarak işlev görmek suretiyle zemin yüzeyi

sıcaklığını  tavsiye  edilen  maksimum  yüzey  sıcaklığının  üzerine  (200C  ila  220C’yi  aşmamalıdır) çıkarabileceğini unutmayın.

 • Mantar, doğal bir malzeme olduğundan, güneş ışığına maruz kaldığında rengi solabilecektir. Mantar ve ahşap doğal ürünlerdir ve uzun bir süre doğal ışığa maruz kaldıklarında renk değişimi beklenebilir. Mantarın rengi solabilecekken, kararmaya eğilimlidir. Dengeli bir renk değişimine olanak sağlamak üzere, zemin üzerindeki halı ve mobilyaların hareket ettirilmesi önemlidir.

 • Bu etkinin en aza indirilmesi için, panjur, perde ya da diğer güneş perdeleme sistemlerini kullanın.

 • Zemin  kaplamalarının  bakımı kolaydır.  Sadece,  hafif bir deterjan ve elektrikli süpürgeyle temizleyebilirsiniz. Günlük/ haftalık bakım için aynı zamanda ucunda bir bez parçası bulunan süpürge sapı da kullanabilirsiniz. Çıkarılabilir bez parçasında, anti statik özelliğe sahip bir madde olup zemin üzerindeki bütün tozu temizleyerek birikmesini önleyecektir.

, zemin kaplamanızın yeni gibi muhafaza edilmesi için, hoş sonuçlar verecek Bakım Ürünlerini önermektedir. Doğru  bir  şekilde  kullanmak  için,  her  bir  ürünün ambalaj  etiketlerindeki  talimatları  ve  teknik  veri formlarında yer alan bilgileri okuyun.